Израел елиминиран от квалификациите за Евро 2024 след тежко поражение от Исландия; Украйна напредва след зашеметяващо късно завръщане
Снимка: cnn.com
CNN News | 2024-03-22 | 13:11:50

Надеждите на Израел да стигне до Евро 2024 приключиха, след като отборът претърпя тежка загуба с 1:4 от Исландия в полуфинала на плейофа в четвъртък.

Мачът започна добре за Израел, тъй като Еран Захави, голмайсторът за всички времена на националния отбор, наруши резултата от дузпа точно след половин час.

Два бързи гола на Алберт Гудмундсон и Арнор Ингви Траустасон обаче гарантират, че Исландия излезе с преднина на почивката на полувремето.

След това Израел беше намален до 10 души с повече от 15 оставащи минути, след като Рой Ревиво правилно получи червен картон за див хвърлей срещу Арнор Сигурсон.

Но Захави все още имаше великолепен шанс да изравни резултата 10 минути преди края, след като Израел получи още една дузпа, но той изби удара си встрани от гредата, преди да зарови лице в ръцете си.

Този пропуск доведе до късна капитулация на Израел, тъй като Гудмундсон вкара два късни гола, за да подпечата своя хеттрик и да осигури забележителна победа за Исландия, която се стреми да си осигури място на първи голям турнир след Световното първенство през 2018 г.

Израел беше определен като отбор домакин в тази квалификация, но играеше своите мачове в Унгария поради продължаващия конфликт в Газа.

Междувременно Исландия сега ще се изправи срещу Украйна за място на Евро 2024, след като украинците направиха зашеметяващо късно завръщане, за да победят Босна и Херцеговина с 2-1 в четвъртък.

След като автогол на Микола Матвиенко даде преднина на Босна в началото на второто полувреме, Украйна изглеждаше на ръба на елиминацията.

Въпреки това, головете на Роман Яремчук и Артем Добвик в рамките на три минути точно преди края обърнаха мача с главата надолу и гарантираха, че Украйна остава с шанс да стигне до четвърто поредно Европейско първенство.

Украйна ще бъде определена като домакин срещу Исландия, но мачът във вторник ще се играе във Вроцлав, Полша, поради продължаващата инвазия на Русия.

На друго място Уелс ще бъде домакин на Полша, а Гърция ще пътува до Грузия в другите финали на плейофите на Евро 2024.

Евро 2024 ще се играе в Германия от 14 юни до 14 юли.

Източник: cnn.com